İstanbul Mezar Bakım Çiçeklendirme

Çengelköy Mezar Bakım Çiçeklendirme – Çengelköy Mezarlığı

Çengelköy Mezar Bakım Çiçeklendirme – Çengelköy Mezarlığı

<<: Sönmez çiçekçilik kurulduğu günden beri Çengelköy Mezarlığında Mezar Bakım ve Çiçeklendirme hizmeti vermektedir. Uygun fiyat politikası ve koşulsuz müşteri memnuniyetini prensip edinmiştir. 20 yıllık tecrübemiz ile İstanbul Ümraniye’de alanında uzman ekibimizle profesyonel olarak mermer parlatma, mezar bakım ve çiçeklendirme hizmeti vermekteyiz.

Hizmetlerimiz:

İletişim sayfamızdaki telefon numaralarından ve whatsapp tan 7/24 bize ulaşabilirsiniz. 

Çengelköy Mezarlığına Defnedilen Ünlüler

A
Ahmet Arkan
Arif Damar
Atilla Karaosmanoğlu
Aydın Engin
Aykut Oray
B
Semiha Berksoy
C
Can Akbel
D
Dilaver Cebeci
F
Fatma Ulviye Sultan
Fikret Ürgüp
Füsun Akatlı
G
Gökhan Abur
H
Hamit Homriş
Hasan Özaydın
Haydar Saltık
Selçuk Hergül
İ
İsmail Hakkı Karadayı
K
Kaya Gürel
M
Metin Görgün
O
Osman Gidişoğlu
Ö
Ömer Lütfi Mete
Metin Özbey
P
Payidar Tüfekçioğlu
S
Sacit Onan
Öztürk Serengil
Şakir Süter
T
Merve Terzioğlu
Kemalettin Tuğcu
V
Vatan Şaşmaz
Z
Zeki Yavuztürk

Çengelköy Mezar Bakım Çiçeklendirme – Çengelköy Mezarlığı

Çengelköy İstanbul ilinin Üsküdar ilçesi sınırları içinde Boğaziçi’nin Anadolu yakasında Vaniköy ile Beylerbeyi arasında bulunur ve eskiden yüksek gelirlilerin oturduğu en lüks ve pahalı semtlerinden biriydi. Osmanlı döneminde üst tabakanın akıl hastaları tedavi için bu semtte bulunan yalılara gönderilirdi[kaynak belirtilmeli]. 1960’lara kadar çoğunlukla Rumların oturduğu bir Boğaziçi köyüydü. Bugün de geleneksel Boğaziçi yaşantısının izleri görülmektedir[kaynak belirtilmeli].

Geçmişte diğer pek çok Boğaziçi semtinde olduğu gibi Çengelköy’de de sebze ve meyve yetiştirilirdi. Çengelköy’ün salatalığı çok meşhurdu. Ayrıca kiraz ve ayvası da oldukça lezzetliydi.

Semtte bugün artık pek kullanılmayan Aya Yorgi adında bir Rum kilisesi vardır. Abdullah Ağa Yalısı ve Sadullah Paşa Yalısı Çengelköy’deki önemli yalılardır.
Çengelköy’e ilk olarak Protos Diskos denmiştir. Protos Diskos, Birinci Koy anlamına gelmektedir. Milattan sonra 5. yüzyıl Justinianos ve Malabora hükümdarlıkları zamanında (527-565) Ayios Yeoryios kilisesinin bulunduğu noktada, eski ve o zamanın akışı ile terkedilmiş harabe bir krallık sarayı bulunuyormuş.

İmparatorice Malabora ve İmparator Justinianos manastır hayatını seven insanlar olduklarından, bu harabe krallık sarayını onartarak manastır haline getirmişler.

Tarihçi Zazinous’un yazdıklarına göre, o zamanlar fakir ailelerin küçük yaştaki kızları çeşitli bölgelerden satın alınıp fuhuş hayatına alıştırılarak pazarlanıyormuş. O zamanlar kadın ticareti had safhaya ulaşmış. Bu duruma şiddetle karşı olan imparatoriçe Malabora, öncelikle tüm genelevleri kapatıp kadınları kötü yola düşürmeyi, fuhuş hayatına alıştırmayı, kadın ticaretini ve kadınlara tacizi yasaklamış. Daha sonra Malabora, kötü yola düşmüş, eziyet çeken ve kötü hayat yaşayan kadınların bu manastırda barınmasını ve bakılmalarını sağlamış. Malabora bu hizmet karşılığında hayat kadınlarından yalnızca tövbekar olmalarını istemiş.

Harabe sarayın manastıra çevrilmesi ve burada tövbekar olmuş günahkar kadınların barındırılması nedeni ile imparatoriçe Malabora’nın isteği üzerine manastıra “Ta Metanias” yani “Tövbekarlar” adı verilmiş.

Bu bilgiler doğrultusunda Çengelköy’ün ismi Protos Diskos’tan sonra Ta Metanias olmuş.

Milattan sonra 5. yüzyılda (565-578) imparatoriçe Malabora’nın yeğeni imparator 9. Justinianos’un eşi Sofia, Çengelköy’de “Ta metanias” manastırının kuruluşundan sonra teyzesinin şanını elde etmek ve kendini halka sevdirmek amacı ile inşaatlara büyük ilgi göstermiş. Kendisi de veba hastalığına yakalandığından veba hastaları için bakım (sağlık) evleri, içinde sağlık ocağı bulunan saray ve kiliseler inşa ettirmiş. Sofia’nın kendi sarayı, Çengelköy kilisesinin bulunduğu mesafeden yani eski ismi ile “Ta Metanias” manastırından 400 metre uzakta bulunuyormuş.

İmparatoriçe Sofia’nın semt ve yerleşim alanı olarak Çengelköy’den etkilenmesinin en büyük nedeni Çengelköy’ün seyredilmeye doyulmayacak muhteşem tabii güzelliği, sessizliği ve temiz havasıymış. Sofia Çengelköy’ü o kadar sevmiş ki, teyzesi Malabora’nın yaptıklarından daha da fazlasını yapmak hırsından Çengelköy’ün ikinci ismi olarak tarihe geçmiş Ta Metanias adını Ta Sofiana olarak değiştirmiş.

11. asırın başlarından itibaren kilise ve Tanrı yolunda önemli adımlar atılmaya başlanması ile beraber Çengelköy’ün ismi “Singelköy” olarak anılmaya başlanmış. “Singelos” patrikliğe (üst seviye din adamı) aday olan kişilere verilen unvandı. O zamanlar “Ta Metanias” isimli köyün harabe olmuş manastırı onarılıp buraya saygın kişilerin yerleşmesi ile köyün “Singeluhora” yani “Singelköy” adını aldığı (milattan sonra 1055) sanılıyor.

Çengelköy’ün ismi hakkındaki diğer bilgiler ise şöyledir: İstanbul’un fethinden sonra köyün ismi Türk ve İran karakterlidir. Çenk Farsça’da “savaş” anlamını taşır, ancak bu köyde (Çengelköy) tarihe geçmiş olan herhangi bir savaş olmamıştır. Fakat rivayete göre Kalkavanlı Murat Paşa savaş hazırlıklarında Çengelköy halkına savaşa gelmeleri için ikna etmek adına bu bölgeye gelir ve “Sen gel” der fakat kendisi peltek olduğundan söylemi “Çengel” olarak anlaşılır. Bu durumdan dolayı da bölgeye Çengelköy ismi verildiği zannedilmektedir.

Sultan Mehmet’in (1451-1481) denizden çıkardığı çengelden dolayı da köye “Çengelköy” adını verdiği sanılıyor. Yeni nesil tarihçilerden Mehmet Raif Bey’in yazısına göre 18. asırda Çengelköy’ün ismi, köyde bulunan çengeller ve çengel ustaları sebebinden değil; köye yerleşerek cami yaptıran Çengeloğlu Tahir Paşa’nın adından ileri geldiğidir. Evliya Çelebi’nin (17. asır) yazılarına baktığımızda da harap olmuş, daha sonradan köylüler tarafından onarılmış olan köyün ismi “Çengelköy” olarak geçiyor.

Çengelköy ismi hakkında birkaç rivayet vardır. Bölgenin 15. yüzyıldaki durumu ile ilgili fazla bilgi bulunmamasına rağmen, İstanbul’un fethi hazırlıkları sırasında Fatih’in Çengelköy sahillerine geldiği ve gördüğü Bizans’tan kalma gemi çengelleri (çıpalar) nedeniyle buralara önceleri “Gemi Çengeli” şeklinde isim verildiği, daha sonraları sadece “Çengelköy” olarak anılmaya başlandığı söylenir.

Çengelköy Mezarlığı – Mezar Bakım Çiçeklendirme

Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 0
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 0
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1
Favori listenize eklendiFavori listenizden çıkarıldı 1

Beykoz Acarkent Mezar Bakım Çiçeklendirme

İLİLÇEADRESZIP
İSTANBULÜSKÜDARACIBADEM MAH. ACIBADEM34660
İSTANBULÜSKÜDARAHMEDİYE MAH. MİMARSİNAN34672
İSTANBULÜSKÜDARALTUNİZADE MAH. ALTUNİZADE34662
İSTANBULÜSKÜDARAZİZ MAHMUT HÜDAYİ MAH. MİMARSİNAN34672
İSTANBULÜSKÜDARBAHÇELİEVLER MAH. BAHÇELİEVLER34688
İSTANBULÜSKÜDARBARBAROS MAH. ALTUNİZADE34662
İSTANBULÜSKÜDARBEYLERBEYİ MAH. BEYLERBEYİ34676
İSTANBULÜSKÜDARBULGURLU MAH. BULGURLU34696
İSTANBULÜSKÜDARBURHANİYE MAH. BEYLERBEYİ34676
İSTANBULÜSKÜDARCUMHURİYET MAH. CUMHURİYET34697
İSTANBULÜSKÜDARÇENGELKÖY MAH. ÇENGELKÖY34680
İSTANBULÜSKÜDARFERAH MAH. FERAH34692
İSTANBULÜSKÜDARGÜZELTEPE MAH. ÇENGELKÖY34680
İSTANBULÜSKÜDARİCADİYE MAH. KUZGUNCUK34674
İSTANBULÜSKÜDARKANDİLLİ MAH. KANDİLLİ34684
İSTANBULÜSKÜDARKISIKLI MAH. FERAH34692
İSTANBULÜSKÜDARKİRAZLITEPE MAH. KİRAZLITEPE34682
İSTANBULÜSKÜDARKULELİ MAH. KANDİLLİ34684
İSTANBULÜSKÜDARKUZGUNCUK MAH. KUZGUNCUK34674
İSTANBULÜSKÜDARKÜÇÜK ÇAMLICA MAH. BULGURLU34696
İSTANBULÜSKÜDARKÜÇÜKSU MAH. KANDİLLİ34684
İSTANBULÜSKÜDARKÜPLÜCE MAH. BEYLERBEYİ34676
İSTANBULÜSKÜDARMEHMET AKİF ERSOY MAH. KİRAZLITEPE34682
İSTANBULÜSKÜDARMİMAR SİNAN MAH. MİMARSİNAN34672
İSTANBULÜSKÜDARMURAT REİS MAH. MURATREİS34664
İSTANBULÜSKÜDARSALACAK MAH. SELİMİYE34668
İSTANBULÜSKÜDARSELAMİALİ MAH. MURATREİS34664
İSTANBULÜSKÜDARSELİMİYE MAH. SELİMİYE34668
İSTANBULÜSKÜDARSULTANTEPE MAH. KUZGUNCUK34674
İSTANBULÜSKÜDARÜNALAN MAH. ÜNALAN34700
İSTANBULÜSKÜDARVALİDEİ ATİK MAH. MURATREİS34664
İSTANBULÜSKÜDARYAVUZTÜRK MAH. YAVUZTÜRK34690
İSTANBULÜSKÜDARZEYNEP KAMİL MAH. SELİMİYE34668

 

SÖNMEZ ÇİÇEKÇİLİK
Logo
Shopping cart